سرکنسول ایران در کربلا نسبت به ورود غیرقانونی زائران به کشور عراق هشدار داد و گفت: زائرانی که ویزا ندارند و یا مهر ورود در گذرنامه آنان ثبت نشده است، برای بازگشت به کشور دچار مشکل می شوند.

میرمسعود حسینیان در گفتگو با خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج از کربلای معلا با بیان اینکه براساس آخرین گزارش ها تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر از زائران ایرانی برای زیارت اربعینی حضرت سیدالشهدا (ع) وارد کربلا شده اند، گفت: بخشی از این تعداد، زائران حج و زیارت هستند که حداکثر تا دوشنبه آینده به کشور باز می گردند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با اشاره به اینکه برخی از زائران حج و زیارت تصمیم دارند تا اربعین در کربلا بمانند، اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز موکب های ایران آمادگی پذیرش از زائران را ندارند، مشکلاتی برای زائران عزیز ایجاد شده است که در حال رفع این مشکلات هستیم.

وی مسأله اسکان را مهم ترین مشکل زائران عنوان کرد و گفت: با موکب های عراقی هماهنگی های لازم انجام شده است و زائران به طور موقت در این موکب ها تا روز شنبه که موکب های ایران آماده پذیرش کاروانها می شوند، مستقر خواهند شد.

حسینیان افزود: امسال بر خلاف سال گذشته زائران چند روز زودتر عازم کربلا شدند و این امر سبب شد در اسکان آنان با مشکل مواجه شویم چراکه موکب ها براساس ترتیب جمعیتی یک هفته قبل از اربعین آماده پذیرش می شوند، حال اینکه برخی زائران بدون طی کردن مسیرها مستقیم به کربلا آمده اند.

وی اظهار داشت: ویزای اربعین بیست روزه است بنابراین زائران از فرصت استفاده کرده اند و زودتر از سال گذشته راهی کربلا شده اند و برخی هم تصمیم دارند تا پایان مهلت روادید در کربلا بمانند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا تصریح کرد: هماهنگی برای خدمت به زائران در موکب ها هفت روز قبل از اربعین تا سه روز بعد از اربعین است و طبیعتا کسی بخواهد زودتر وارد کربلا شود، امکان ارائه خدمات بسیار محدود است و اگر هم خدماتی ارائه شود، سه یا چهار روز بیشتر ارائه نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از زائران خواست که بدون داشتن ویزا وارد عراق نشوند و با هشدار نسبت به ورود غیرقانونی به این کشور گفت: زائرانی که غیرقانونی وارد کشور عراق شوند دستگیر شده و با برخورد شدید نیروهای امنیتی و پلیس در این زمینه روبه رو خواهند شد.

حسینیان توصیه کرد: زائران در هنگام ورود به کشور عراق حتما دقت کنند مهر ورود بر روی گذرنامه آنان ثبت شود.

وی افزود: زائران عزیز وقتی وارد کشور عراق می شوند شاید به سبب شلوغی مرزها، دو تا پنج ساعت هم معطل شوند، اما بهتر از این است که بدون ثبت مهر ورود وارد شوند و اینجا یک هفته برای خود و کنسولگری مشکلات اداری فراهم کنند تا بخواهیم از مقامات عراقی اجازه خروج آنان را بگیریم.